Trend poslední ch let ve stavbě domů a bytů je jasný. Propojení obývacího pokoje s kuchyní se zdá být výborným řešením, které přináší úsporu místa a sbližuje členy domácnosti. Ne každý je z tohoto trendu však nadšen a s obytnou kuchyní spokojen. Pokud hledáte byt, či dům, kde jsou kuchyň a obývací pokoj oddělené, musíte se dívat ve staré zástavbě. V novější výstavbě najdete povětšinou byty typu 2+kk, 3+kk apod.. Jedná se o propojení kuchyně, jídelny a obývacího pokoje, kdy tento prostor může mít různý tvar.
Klady obytné kuchyně
· Můžete se bavit s rodinou, či přáteli, zatímco vaříte nebo něco chystáte
· Máte pod dohledem děti, které si hrají nebo dělají domácí úkoly u jídelního stolu
· Zvětší se prostor, protože chybí dělící příčky
· Můžete komandovat manžela, který se jen tak válí u televize
Zápory obytné kuchyně
· Rušíte manžela a děti, kteří se válí u televize, hlukem z kuchyně
· Šíří se pachy a pára, pokud nemáte kvalitní digestoř
· Do vaření Vám neustále někdo mluví a už neuděláte tajně cuketové placky, které jste chtěla vydávat za bramborové
· Nemůžete nechat neuklizenou linku, hned to každý vidí
Jistě ještě dokážete sami uvést další důvody, proč mít nebo nemít kuchyňský kout s jídelnou a obývacím pokojem propojený.
Mně samotné to vyhovuje, neboť se v kuchyni ráda pohybuji, ale zase nechci přicházet o rozhovor, který se vede na pohovce v obýváku, pokud máme návštěvu. Nebo vařím a manžel mi z pohovky čte novinky na internetu, či prostě jen něco vypráví. Stejně tak jsem ráda, že máme velký prostor, ve kterém se může pohybovat náš malý syn, a já ho mám pod kontrolou. Máme ale místnost do tvaru L a pokud je dlouho zticha schovaný za rohem, nevěstí to nic dobrého.
Jsem-li na návštěvě ve starých panelákových bytech, usazená v obýváku a kamarádka na mě při vaření kávy huláká z kuchyně, cítím se trochu nesvá.