S refinancováním hypotéky je spojena celá řada mýtů a polopravd, tak proč je nevyvrátit jednou pro vždy? Mnoho lidí se například mylně domnívá, že refinancování stávajícího úvěru podléhá velmi složité administrativě a je časově velmi náročné.
Refinancování hypotéky je ve zkratce splacení stávajícího úvěru úvěrem novým, který je dlužníkem sjednán za výhodnějších podmínek. Minimálně tři měsíce před ukončením stávající doby fixace by vás stávající věřitel měl informovat o nově nastavených podmínkách na další fixní období. Pokud je pro vás nová nabídka akceptující, vše pokračuje beze změny a vy nadále splácíte úvěr stejnému poskytovateli. V případě, kdy s nově nastavenými podmínkami nesouhlasí, je ideální doba začít přemýšlet o refinancování. Stále se však najde řada Čechů, kteří nejsou ochotni přistoupit k refinancování, zdá se jim celý proces příliš složitý nebo se zkrátka spokojí i s nevýhodným úvěrem, který doposud spláceli. Přitom jsou proti sobě, správným refinancováním se dá ušetřit tisíce každý rok. Pojďme si teď ale představit a hlavně vyvrátit nejčastější mýty, které jsou spojeny s refinancováním.
Mýtus č. 1: S refinancováním musí stávající věřitel souhlasit
Pokud se rozhodnete, že využijete nabídku jiné banky a úvěr předčasně splatíte, nepotřebujete k tomu souhlas od stávající banky. Stačí, když alespoň měsíc před koncem fixačního období aktuálního věřitele informujete, že jste se rozhodli úvěr refinancovat.
Mýtus č. 2: Vysoké penále za předčasné splacení
V případě, kdy se žadatel rozhodne svůj stávající hypoteční úvěr splatit v době fixace, banka po něm není oprávněna vymáhat penále ani další poplatky za předčasné splacení. Hypotéku je však možné předčasně splatit i mimo období fixace, je ale zapotřebí počítat s poplatky. Ty jsou ale v současné době u většiny bank v řádech stovek korun.