Podle výsledků ankety společnosti STEM/MARK, kterou prováděla pro Poštovní spořitelnu vyšly najevo překvapivé závěry. V porovnání s minulým rokem jsou Češi totiž mnohem spokojenější se svými financemi. Pravděpodobně nejde o to, že máme vyšší příjmy, ale o vnímání životní úrovně. Co přesně víme díky zmíněnému výzkumu?
Nejsme bohatí, ale spokojení ano
V loňském roce si pouze polovina dotazovaných myslela, že je jejich situace v domácnosti dobrá. Letos jsou to již čtyři pětiny. I přesto z výzkumu plyne, že má každý desátý Čech problém vyjít se svým stávajícím příjmem. Každá dvacátá osoba má poté problémy vymyslet, na čem ještě ušetřit.
Na čem by rodiny nejvíc ušetřily? Průzkumy ukazují, že největší položkou, na které by rodina mohla ušetřit, je jídlo. Právě jídlo uvedlo 44 procent respondentů. Dalších 12 procent uvedlo hypotéku, 10 procent dovolenou či cestování, 7 procent oblečení a boty a nakonec 7 procent uvedlo výdaje spojené s autem, motorkou a pohonnými hmotami.
Chránit si peníze je přirozené
Češi jsou na své peníze velice opatrní. S tím souvisí nejen neochota půjčovat jiným, ale také se o svých financích radit s odborníky. Za poradcem je ochotna dojít pouze jedna čtvrtina z nás.
Opatrní jsme také při půjčování jiným lidem. Nejčastěji půjčujeme peníze lidem ve svém okolí. Komu podle průzkumu ale nejsme ochotni půjčit? Podívejme se na horních osm příček.
1. Partnerovi by nepůjčilo 24 % tázaných.
2. Na druhém místě jsou děti. Neochotných vypůjčit svým dětem je 21 % lidí.
3. Vlastním rodičům by peníze nedalo 20 % osob.
4. Celých 26 % respondentů by nikdy nepůjčilo svým sourozencům.
5. Na další příčce jsou tchyně. 47 % lidí by jim nepůjčilo.
6. Tchánům by peníze nesvěřilo 49 % respondentů.
7. Kamarádům se nedostane financí od 39 % jejich přátel.
8. A nakonec by přes polovinu dotazovaných, a to 55 %, by nesvěřily peníze svým kolegům.